h Dolar 8,4603 %-0.55
h Euro 10,2736 %-0.55
h Altın (Gr) 499,46 %0,04
h Bitcoin 430465 %3.45374
a İmsak Vakti 02:00
a

Abidin Ünal Kimdir?

Abidin Ünal Biyografisi

Hava Kuvvetleri Komutanı idi. 2 Ağustos 2017 tarihinde yapılan YAŞ buluşmasında 30 Ağustos 2017 tarihinden geçerli olmak üzere Hava Kuvvetleri Komutanlığı’ndan emekli olmuştur.

Abidin Ünal, 1953 senesinde Pınarbaşı, Kayseri’de doğmuştur. İlkokulu Kayseri şehrinin Pınarbaşı ilçesine bağlı bir semti olan Kazancık semtinde Kazancık ilkokulunda, ortaokulu Pınarbaşı Ortaokulu ve Karabük Demir-Çelik Ortaokulunda bitirerek, 1968 senesinde katıldığı Ankara Kimya Teknisyen Mektebinden 1972 senesinde mezun olmuş ve aynı sene Hava Harp Mektebine katılarak, 30 Ağustos 1975 tarihinde Teğmen olarak mezun olmuştur.

Sırasıyla 2 nci Ana Jet Üs Uçuş Eğitim Merkez Komutanlığı vnlığında uçuş ve harbe hazırlık eğitimini bitirdikten sonra Temmuz 1977 tarihinde 3 ncü Ana Jet Üs 131 nci Filo K.lığına kol uçucusu ve hoca kaptan olarak atanmıştır.

1982 senesinde katıldığı Hava Harp Yüksekokulundan 1984 senesinde mezun olmuş ve Hv.H.O. Talebe Alayı Bölük Komutanlığına atanmıştır. 1987 senesinde ilk F-16 aktivasyonu ile beraber Öncel Filo K.lığında Hrk.İcra Sb. ve Hoca Kaptan olarak, 1989 senesinde 142 nci Filo’nun F-16 aktivasyonunda Kol Komutanı olarak, 1990 senesinde MSB. F-16 Sistem İdare Daire Başkanlığında Proje Subayı olarak, 1991 senesinde 162 nci Filo F-16 aktivasyonunda Hrk.Sb.olarak misyon almıştır. 1992 senesinde İngiltere Kraliyet Hava Yüksekokuluna bir sene zaman ile katılmış, 1993 senesinde 192 nci Filo’nun F-16 aktivasyonunda Filo Komutanlığı vazifeyi yapmıştır.

1994 senesinde Gnkur. Tasarı ve İlkeler Başkanlığı Silahsızlanma ve Milletler arası ilişkiler Şubesinde Proje Subayı olarak misyon almış ve 1995 senesinde Viyana’daki AGİT Türkiye Daimi Temsilciliği nmıştır.

Eylül 1998 tarihinde 5 nci Ana Jet Üs Harekat Komutanlığı vazifesini üstlenmiş, 30 Ağustos 2000 tarihinde Tuğgeneralliğe terfi etmiş ve aynı tarihte Genelkurmay Başkanlığı Bilimsel Karar Destek Merkezi Bşk.lığına atanmıştır. Misyon zamanınca NATO Teknoloji ve Araştırma Organizasyonu Genel Kurul Kıdemli Aboneliği yapmıştır.

03 Ağustos 2002 tarihinde 5 nci Ana Jet Üs K.lığı misyonuna, 04 Ağustos 2003 tarihinde Hv.K.K.lığı, Proje İdare Daire Başkanlığı görevini ceddilmiştir. 30 Ağustos 2004 tarihinde Tümgeneralliğe terfi etmiş ve 17 Ağustos 2004 tarihinde Hv.K.K.lığı Tasarı İlkeler Başkanlığı görevini ceddilmiştir. 04 Ağustos 2006 tarihinde Hava Harp Mektebi Komutanı olarak atanmıştır. 04.08.2006- 12.08.2008 tarihleri arasında Hava Harp Mektebi Komutanı olarak misyon yapmıştır.

2008 senesinde Korgeneral rütbesine terfi ederek Genelkurmay ATASE ve Sorgulama Başkanlığı misyonuna atandı. 2009-2011 seneleri arasında Hava Kuvvetleri Komutanlığı Kurmay Başkanlığı vazifesini yürüttü. 2011 seneyi general soymalarıyla Eskişehir 1. Hava Kuvveti Komutanı olarak atandı. Muharip Hava Kuvveti ve Hava Füze Korunma Komutanlığı’nın kurulması ile beraber 5 Ağustos 2014 tarihinden itibaren Muharip Hava Kuvveti ve Hava Füze Korunma Komutanı Vekili olarak atandı.

2014 seneyi Yüksek Askeri Şura Kararları ile Orgeneral rütbesine terfi etti ve 7 Ağustos 2014 tarihinden itibaren Muharip Hava Kuvveti ve Hava Füze Korunma Komutanı olarak atandı.

2015 seneyi Ağustos ayında yapılan YAŞ kararıyla Hava Kuvvetleri Komutanı olarak görevlendirilmiştir.

Abidin Ünal, Leyla Ünal ile konutludur. Bir çocuğu vardır.

2 Ağustos 2017 tarihinde yapılan YAŞ buluşmasında 30 Ağustos 2017 tarihinden geçerli olmak üzere Hava Kuvvetleri Komutanlığı’ndan emekli olmuştur.

0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

Abdüllatif Şener Kimdir?

HIZLI YORUM YAP

0 0 0 0 0 0